SEM (SEARCH ENGINE MARKETING) NEDİR?

SEM Nedir? Search Engine marketing teriminin kısaltması olarak kullanılan SEM arama motoru pazarlaması anlamına gelmektedir. Hayatın her alanına hitap eden, data ve verilere erişimi kolaylaştıran arama motorları; günümüzde ticari işletmeler için de bir pazar alanı halini aldı.

Bu büyük potansiyeli sayesinde adeta kendine özgü meslek ve uzmanlık alanları oluşturmasıyla SEM Nedir ve ne işe yarar konuları derhal herkesi ilgilendiren bir konu olarak karşımıza çıkmakta. Klasik reklam-tanıtım kanallarına kıyasla çok daha azca maliyetle geniş kitlelere ulaşmayı sağlayan arama motorları, hedef kitlenizi tanımlayarak bir tek onlara ilgili içeriklerinizi gösterebilmekte. Kendi içinde üç başlık altında incelenebilecek SEM kavramı: SERP (arama motoru sonuç sayfası “search engine result page”), ADS (ücretli reklam “paid placement”), PI (ücretli katılım “paid inclusion”) kategorilerinin bir arada kullanılmasıdır. Search Engine pazarlama ile web sitesinin yada markanın arama motoru sorgularında hem reklam çalışması ile bununla beraber organik sıralama başarısıyle hedef kitlesine ulaştırılması hedeflenir.

SEM Nedir, SEO İle Alakası Var mıdır? SEM’in kanallarından kabul edilen SERP arama motorları aramalarında kullanıcılar tarafınca bulunabilir olmayı ifade eder. Buradaki bulunabilirlik organik arama sonuçlarını da hedeflediğinden SEM, SEO (arama motoru optimizasyonu) ile çok yakından ilişkilidir. SEM ile SEO faaliyetleri, Google, Yandex, Bing, Yahoo vb. Arama motorlarının algoritmalarına uyumlu çalışmalar yapmayı gerektirir. Ayrıca facebook, Instagram, Twitter, Google Plus, Pinterest, Linkedin, Xing benzer biçimde uygulamalara da gereksinim duyar ve bunlardan ziyaretçi çekme anlamında beslenir.

Başarılı bir SEM çalışmasından bahsedebilmek için optimize edilmiş reklamlar kadar, organik arama sonuçlarında da ilk sayfa üst sıralarda yer alabilmeye de ihtiyaç duyulmaktadır. Dolayısıyla SEO ve SEM birbirleriyle kesişen kavramlardır. SEM reklam-tanıtım alanlarını da yönetmesiyle daha geniş bir çalışma alanına sahiptir. Farklı bir perspektifyla SEO aynı zamanda kullanıcı dostu bir web site oluşturmayı amaçlar. Kullanıcı dostu olmayan sitelerde ziyaretçiler giriş yaptıktan sonrasında herhangi bir faaliyette bulunmadan geri çıkabilmektedir. Ücretli reklamlarla ziyaretçi çekseniz de bu kişilere uygun içerik sağlamadığınızda geri dönüşümü olmayan bir harcama yapmış olmuş olursunuz. Bu anlamda da SEO ve SEM birbiriyle örtüşen çalışmalardır.
SEM Nedir?

SEM’in Aşamaları

Dijital tanınırlığınızı ve güvenilirliğinizi yönetmek için kullanılan SEM’in 3 aşaması bulunmaktadır:
  • Search Engine Advertising (SEA), ücretli reklamlar yada reklam yerleşimleriyle arama motoru sonuçlarında en üst sıralarda yer almayı sağlar. Örneğin Google aramalarında rağmenıza çıkan sıralamadaki ilk 3 site bu çalışmaya bağlı olarak bizlere gösterilmektedir. Burada kullanılan anahtar kelimeler açık artırma şeklinde kullanıcılara sunulmaktadır. Reklam verenler linke tıklayan her bir kullanıcı için rekabete nazaran değişen ücretler öder.
  • Search Engine Optimization (SEO), arama motoru optimizasyonu ise organik arama sonuçlarında üst sıralarda yer almayı hedefler. Kullanıcı dostu bir web sitesi, kaliteli ve özgün içerikler, çeşitli SEO kriterlerini yerine getiren yapılandırma şeklinde bir takım uygulama bütünüdür. Kalıcılık anlamında ücretli reklamlara oranla daha uzun vadeye yayılan bir fayda getirebilir. Ücretli reklamlar bütçeniz ölçüsünde yayınlanırken, SEO çalışmalarıyla elde edilen sıralama başarısı daha kalıcıdır.
  • Search & Web Analytics ise arama motorlarının reklam çalışmalarını, organik ziyaretçi denetimünü daha başarılı bir noktaya taşımaları için sunmuş olduğu bir hizmettir. SEM ile meydana getirdiğinız tüm reklam faaliyetlerinizin sonucunu bu sistem üzerinden görebilirsiniz. Google Analytics, Yandex Metrica en yaygın kullanılan ölçüm yazılımlarıdır.

Arama motorları tarafınca her insanın kullanabileceği şekilde organizasyon kurulmuş olsa da ücretli reklamlar ayrı bir uzmanlık, SEO çalışmaları çok daha farklı bir deneyim gerektirir. Uzman yardımı alınmadan yürütülen çalışmaların uzun vade kullanılabilirliği düşük olmakla beraber maliyet yönetimi de zor olmaktadır. Bilgili kullanılmayan her teferruat dijital bulunabilirlik çalışmalarında ya ekstra maliyet ya da başarısız girişim olarak neticelanma ihtimali taşır. Projelerinizin yada işletmelerinizin dijital dünya çalışmalarıyla ilgili detaylı informasyon almak ve sektör rekabet analiziniz için MGA Bilişim ile iletişime geçebilirsiniz.

Yorum Yap